Narcisin tichý pláč

14. března 2009 v 13:29 | Narcisa |  Svět řevu a ticha
Jistě to znáte, někdo napíše povídku a někdo další mu za každou větu dopíše do závorky vlastní komentář. Většinou prohodí nějakou vtipnou hlášku, povzdechne si nad špatně napsanou přímou řečí, naprosto katastrofální gramatikou, z překlepů udělá slova, která si budete pamatovat až do konce života, nebo žalostně zapláče nad stupiditou děje a přidá tam nějakou perverznost.

A vy to čtete, možná se smějete nad trefností oněch poznámek, možná si jen šokovaně zakrýváte ústa a obdivujete komentátory, že jsou schopni takový blábol vůbec komentovat a udržovat si při tom zdravý rozum, a napadá vás, že vážně existují lidé, kteří by neměli psát. Vy si najednou připadáte jako Mistr Spisovatel a obdivujete sami sebe, jak skvělé příběhy jste napsali. To jsou prosím glosy. Komentáře, díky kterým dočtete i tu nejhorší povídku až do konce, a díky kterým vám ti ta největší blbost uvízne v paměti a ještě se u toho nasmějete.
Ano, je to sranda, ale jen do té doby, než narazíte na povídku, která se vás nějakým způsobem týká a než zahlédnete na glosátorských webech jméno, které vám je až nepříjemně povědomé, s hrůzou zjistíte, že toho autora znáte, že ho máte rádi a s tou povídkou jste mu třeba pomáhali.
Když jste jeho povídku četli, možná jste si říkali, že to není žádná sláva, ale našli jste tam pár krásných momentů a zajímavých myšlenek a s těmi jste se s tím autorem snažili pracovat a chtěli z něj vymáčknout maximum. Proseděli jste u toho hodiny před monitorem, stálo vás to hromadu nervů a už vám hrabalo z toho, jak jste jednu a tu samou věc rozebírali pořád dokola a snažili se ji společnými silami dotáhnout až do konce. Ve finále jste ale byli spokojeni s tou dřinou, kterou jste do toho dali a s pocitem dobře odvedené práce jste se pochvalně poplácali po rameni.
Nebo hůř, najdete tam svou vlastní povídku. Psali jste ji celé měsíce, přepisovali ji pořád dokola a její hlavní postavy se staly jakousi samozřejmou součástí vašeho života. Ať jste dělali cokoli, nemohli jste svůj příběh pustit z hlavy. S nadšením jste usedali před počítač, přenášeli svůj svět do vět a konečně si připadali, že opravdu žijete. Po zveřejnění povídky jste se pročítali množstvím pochvalných komentářů a vzdychů po další kapitole, rozpitvávávali jste s čtenáři svůj výtvor, usmívali se do obrazovky a měli pocit, že větší štěstí snad nemůže ani existovat.
Ano, dostali jste od čtenářů i pár ne příliš pochvalných komentářů, beta měla poznámky ke každému druhému odstavci, ale vždycky šlo o podložené připomínky a vy jste se z nich nějakým způsobem poučili a posunuli se dál.
Pak ale čtete na svou povídku glosy. Se zatajeným dechem pročítáte řádek po řádku a už vám ty vtipy vůbec nepřipadají směšné. Máte stažené hrdlo, hořkou pachuť na jazyku a chce se vám brečet. Zoufale toužíte přestat číst, ale nemůžete. Nezlobíte se, protože s hrůzou zjišťujete, že ti, co vám tak rozpitvali váš milovaný výtvor, mají vlastně pravdu. Bohužel pro vás ale pravdu podanou krutě upřímným způsobem, který se vám nelíbí. Už si nepřipadáte jako Mistr Spisovatel.
Přiznávám se, ode dneška už se nesměju.


 


Komentáře

1 Black horse | 14. března 2009 v 13:48 | Reagovat

Já jsem teda zatím žádný glos (snad) ještě nečetla. Tobě se to asi stalo, viď? V tom případě je mi to hrozně líto ale netuším, na kterou tvou povídku by se dal glos napsat a upřímně doufám, že se pletu a je to jen a jen můj pocit.

2 Narcisa | 14. března 2009 v 14:07 | Reagovat

BLACK HORSE: Tak třeba v oblíbených stránkách mám odkaz na jeden glosátorský web, tak tam kukni ať víš, o čem jsem teď psala. Ne, mě se to nestalo, ale jedné mé kamarádce ano. Napsala tu povídku před pár měsíci a nedávno ji stáhla z netu a požádala mě o betování a opravy. Někdo ale vyšťoural tu starou verzi. Dneska dopoledne jsem měla strašnou chuť se zase nad glosami zasmát, ale když jsem narazila na její povídku, myslela jsem, že se pozvracím. Nějak mě to vzalo, protože vím, jak strašně moc jí na její povídce záleží a co všechno pro ni znamená. Ani jí o tom nebudu říkat...

3 Black horse | 14. března 2009 v 15:22 | Reagovat

To je mi moc líto. Já bych to kamarádce asi neřekla a autory toho blogu poprosila aby ten glos ihned stáhli. Jinak, už jsem si teď jeden glos přečetla, a nějak moc mě to nebere. Nevím jestli proto, že se mi tento žánr nelíbí, nebo je to kvůli tomu, co jsem si teď přečetla.

4 Narcisa | 14. března 2009 v 17:46 | Reagovat

BLACK HORSE: Mě se glosy vždycky hrozně líbily. Škodolibě jsem se pochechtávala nad některými výtvory a až dneska mi došlo, jak neuvěřitelně hnusná jsem byla. No, ono člověk asi někdy potřebuje dostat přes čumák, aby se vzpamatoval...

5 Iksa | 14. března 2009 v 20:54 | Reagovat

Abych pravdu řekla, mě nijak tenhle žánr neuchvátil, možná je to tím, že mám pocit, že místo toho, aby byla glosa jen tam, kde je nutná a skutečně vtipná, bývá za každým třetím slovem. Chápu, že se nám glosátor snaží vecpat, jak je strašně  nad věcí a vtipný, jenže všeho s mírou. Pokud, a to se mi bohužel poštěstilo u většiny podobných příběhů, se v množství 'vtípků' ztrácí úplně děj (ačkoli tam třeba ani nebyl, stane se), říkám si, že to za to těm lidem stojí.

Je rozdíl vzít povídku, která mi třeba přijde pitomá a v průběhu čtení mě osvítí, že z hlavní postavy udělám drogového dealera a z druhé lehkou děvu, aniž bych svým komentářem přesáhla původní rozsah textu, nebo jí přeglosovat, protože se mi prostě chce.

Takže vlastně nejsem kompetentní osoba na zhodnocení glosátorských počinů. Člověk je rád škodolibý, protože je rád, když se lidé nestrefují do něj ale naopak. Zajímalo by mě, kolik z těch přepisovatelek napsalo vlastní povídky. Nebylo by od věci je vzít a zglosovat:o)

Prostě druh kruté zábavy, každý občas narazí na ffku, kterou by nejraději autorům omlátil o hlavu už po prvním odstavci. Ale já už se nevztekám, když mě to nezaujme, tak to prostě nečtu a basta! Na všechno jsem schopná napsat špatný nebo dobrý komentář, ačkoli se snažím ty kritické eliminovat, abych nikoho moc neranila:o) A když nad tím uvažuju, možná by bylo lepší být zlá, abych pak autory ušetřila glosátorů, kteří jsou možná krutější, než se na první pohled zdá:o)

6 Iksa | 14. března 2009 v 20:54 | Reagovat

proboha, zastavte mě někdo, když se rozčiluju :D

7 Narcisa | 15. března 2009 v 10:40 | Reagovat

IKSA: Nerozčiluj se, nemá to cenu. Je fakt, že existují povídky u nichž přemýšlím o duševním zdraví autora a v duchu se omlouvám všem autorům, které jsem kdy betovala a snažila se je odradit od napsání určitých pasáží. Já jsem jen tak ze zvědavosti kdysi pár věcí od několika glosátorů četla a samozřejmě jsem četla věci, které se mi z nějakého důvodu nelíbily, ale našla jsem i moc pěkně napsané příběhy. Nenarazila jsem na žádný, který by byl na úrovni jimi glosovaných povídek... Ale věřím, že se mezi nimi najdou i tací, kteří psát neumí, třeba píší pod jiným nickem, aby si jejich díla nikdo nemohl vzít na paškál a nebo nepíší vůbec a jen kritizují...

8 Markie | Web | 15. března 2009 v 10:44 | Reagovat

Uh, tak to bych nikdy zažít nechtěla, a to ani tím způsobem, že by se to třeba stalo mé kamarádce... Glosy jsem sice několikrát četla, ale musím říct, že mě to moc nebavilo. Oglosovat nějakou povídku vtipně a smysluplně dá určitě hodně práce, ale mám pocit, že většina takovýchto pokusů se moc nepovede. Jinak asi ve většině věcí souhlasím s Iksou. Musíme mít ale na paměti, že je to jen humor, a neměly bychom si to tak brát...

9 Narcisa | 15. března 2009 v 10:55 | Reagovat

MARKIŠKU, já jsem přečetla glos neuvěřitelné množství, těch špatných i těch dobrých. Ono sice jde jen o humor nebo určitý druh kritiky, ale ono ti pak moc do smíchu není když narazíš na oglosovanou vlastní povídku nebo povídku osoby, o které sice víš, že psát moc neumí, ale když ji vidíš, jak s nadšením o tom mluví a jak je při tom hrozně šťastná, snažíš se z té povídky i té autorky (která je jen tak mimochodem tvoje několikaletá dobrá kamarádka) vytlačit maximum. Ono to dost zamrzí... S tím ale my nic neuděláme. Tak to prostě chodí a člověk se s tím hodl musí nějak srovanat... Tím článkem jsem jenom chtěla říct, jak se z nechutně škodolibě se smějící Narcisy během několika minut stal někdo jiný...

10 Black horse | 15. března 2009 v 12:13 | Reagovat

Každý se občas něčemu škodolibě zasmějeme a nenapadne nás, že tím někomu ublížíme dokud se to nestane nám, nebo někomu nám blízkému.

11 Lenna | E-mail | 15. března 2009 v 15:30 | Reagovat

jj sama vím jak někomu je když napíšou opravdu hnusný komentář.....:( glos sem nečetla... a jestli ano tak o tom nevím, ale je mi těch autorů moc líto na druhou stranu oni jsou čtenáři a oni rozhodují jaký to je... ne jejich přátelé kteří řeknou že je to hezké na všechny jeho díla.... takže možná je to ode mě nefér ale maj bejt rádi, že k nim byl někdo natoli upřímnej a řekl jim jak moc velký žvásty tam psal.... omlouvám se všem které sem možná mohla pobouřit mím názorem a případně těm kteří tomu ani za mák nerozuměli ...:)

12 Narcisa | 15. března 2009 v 16:38 | Reagovat

LENNIČKO, psát kritiku na povídky přátel, se kterými jsi prožila kus života, je hrozně těžké. Sice víš, že ta jejich povídka je špatná, ale říct jim to už je o něčem úplně jiném. Na glosy máš svůj názor a nechci ti ho vyvracet, ale možná by sis měla nějakou přečíst, abys věděla, o čem to je...

13 Lenna | E-mail | 15. března 2009 v 18:39 | Reagovat

Narcisko: je pravda že bych si měla nějakou přečíst, protože soudit bez toho abych věděla o čem to je je trestuhodné... bohužel však nevím kde takové povídky hledat..... :)

14 Narcisa | 15. března 2009 v 18:50 | Reagovat

Malá ochutnávka pro LENNIČKU:

http://glosy-by-us.blog.cz/

http://vinar.nolimit.cz/glosy

http://zapovezenykabinet.sweb.cz/text/odbor.html

15 Lenna | E-mail | 15. března 2009 v 18:55 | Reagovat

Narcisko: juuuu děkuji:D hele ty se jednou rozdáš... to je další věc kterou jsi pro mě udělala....:D mnohokrát ti děkuji :)

16 Narcisa | 15. března 2009 v 18:57 | Reagovat

Co já bych pro tebe neudělala... :-) Nemáš vůbec zač.

17 andie | 16. března 2009 v 14:04 | Reagovat

no já glosy nikdy nečetla, ale určitě se na nějaké podívám, abych nebyla pozadu, ale tohle mi přijde bohužel už i normální. Někdy je to asi i vtipné, ale jinak je to vlastně dost sprosté. Někdo si prostě dělá legraci z toho, že se ostatní o něco snaží a dost často si ji dělají i z těch, kteří opravdu umí psát. Chtělo by to asi trochu větší úctu k tomu, co dělají ostatní. Ovšem kritika se vypustit taky nedá! Někdy je to těžký, zhodnotit někomu povídku, zvlášť, když není z nejlepších, ale člověk, co se chce posunout výš, by se měl zamyslet nad všemi komentáři, i nad glosy :)

18 zdenulka | 16. března 2009 v 19:43 | Reagovat

Přečetla jsem si jeden glos a představa, že by někdo takhle upravil moje dílo, mě docela zděsila. Musím přiznat, že výkon té autorky nebyl nic extra, ale určitě jí to dalo dost práce. Je to docela krutý vtip na účet někoho jiného. Je to podobný jako většina klipů v Natočto! nebo Neváhej a toč, někdo si tam ublíží a celý studio se válí smíchy. Možná to nakonec může odradit i docela nadějný autory.

19 Narcisa | 16. března 2009 v 20:17 | Reagovat

ANDIE: Souhlasím s tím, že člověk by se měl zamyslet a něco si vzít ze všech komentářů a i z glos, ale ono je dost náročné to ustát. Když si představím, jak já se vždycky klepu strachem, když zveřejním nějakou svojí kapitolu, nebo když vidím, že mi přišel mail od bety se zpětnou vazbou... a kdyby že by někdo napsal na moji povídku glosy, srazilo by mě to na kolena a asi bych už neměla chuť psát.

ZDENULKA: Ty oglosované povídky jsou špatné, ale přesto daly jejich autorům spoustu práce, strávili nad tím hodně času a je to jejich výtvor. Ono se člověk rád směje cizímu neštěstí, ale když se to pak týká jeho...

20 Styx | Web | 22. března 2009 v 13:31 | Reagovat

Tak já jsem glosy nikdy nečetla, připadá mi to docela ubohé hanit takhle díla autorů, kterým to muselo dát spoustu práce a nápadů, než jejich dílko vzniklo.  Pokud jsou některé povídky slabší, čtenář sám zjistí, že ho nebaví a odejde, nemusí ho někdo pořád upozorňovat v každém odstavci na chyby.

Docela ráda bych si spíš přečetla originální díla glosařů, ať vidíme, jestli jsou jejich vlastní povídky dokonalé.

21 Narcisa | E-mail | Web | 23. března 2009 v 7:24 | Reagovat

STYXKO: Děkuju moc za názor. Glosy by prý měly být nějakou formou konstruktivní kritiky a tak se i brát, ale podle mě se tento smysl z nich vytrácí, protože nejsou psány za účelem pomoci autorovi. Právě naopak. Myslím, že mluví za vše to, že se glosy píší bez vědomí autorů a jejich názvy se ještě pro jistotu pozmění, aby povídku nebylo tak jednoduché najít. Podle mě to odrazuje autory od dalšího psaní.

22 Styx | Web | 23. března 2009 v 18:25 | Reagovat

Podle mne to kritika není, je to výsměch. Kritika poukáže na nedostatky, někdy i docela přísně, ale pokaždé je to podložené. Glosy pouze hledají v textu každičkou chybičku, každičký nedostatek, který pak docela krutě komentují. Někdo se tomu, zasměje, mně to ale přijde spíš k pláči.

Doufám, že žádné mé dílo se nikdy nedostane do rukou glosařů. Asi bych to nepřežila.  Myslím autorsky. :-)

23 Narcisa | 23. března 2009 v 18:46 | Reagovat

STYXKO: Glosátoři sami tvrdí, že poskytují kritiku a nezesměšňují díla jiných. Často jsem se setkala s tím, že to mají napsáno v upozorněních na webech, ale podle mě je to taky blbost. Jejich hlavní smysl je podle mě zesměšnit něčí dílo, zviditelnit to, jakých chyb se dopustili jiní a ještě se u toho vytahovat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.