In memoriam

3. ledna 2009 v 23:19 | Narcisa |  O mě
Jsou filmy, po jejichž zhlédnutí řeknete: "Hm, to ušlo." Jsou filmy, po jejichž zhlédnutí pronesete: "To se vážně povedlo." Jsou filmy, po jejichž zhlédnutí vykřiknete: "Vynikající!" A jsou filmy, po jejichž zhlédnutí mlčíte, bezmocně sledujete titulky s nepříjemným mrazením v zádech, které nekompromisně naznačuje, že to, co jste právě prožili, byl jeden z nejúchvatnějších zážitků, a vy máte strach, že se něčeho, alespoň trošku podobného, ve svém životě nedočkáte.
Tohle kdysi dávno napsal jeden recenzent časopisu Pevnost o Návratu krále a já musím uznat, že to platí i o povídkách. Tady najdete ty, které mě donutily mlčet.


Brumbálův člověk od Duj (překlad Danae)
Nádherná povídka o smrti jedné z mých nejoblíbenějších postav, po jejímž přečtení zůstanete jen tupě civět do obrazovky se staženým hrdlem a hořkou pachutí na jazyku.

Kat od Styx
Nedokážu říct, co se mi na té povídce tak líbí. To kouzlo je totiž v jednotlivých slovech. Celá povídka je z nich tak nádherně poslepovaná, že v celku tvoří naprosto nepopsatelně fascinující dojem.

Malfoyesque od Estriel
Jeden z mých historicky prvních slashů, který jsem četla s otevřenou pusou a šokovaně vytřeštěnýma očima. Fascinující zážitek se závěrem, který Luciusovi uštědří dobře mířenou ránu přesně do místa, kde to nejvíc bolí.

Slashová povídka o zlomené dětské duši, bolesti, nenávisti, ukradených snech, zoufalém křiku, který nikdo neslyší, a chvílích, které člověku změní celý život. Klenot mezi povídkami.

Naděje od Sue Porter (překlad Laura)
Dojemný slashový příběh o lásce, kdy až do samého konce doufáte, že to přece jen skončí šťastně.

Nepovšimnutý od Nokomiss (překlad Mathilda)
Krásná jednorázovka s netradičním hlavním hrdinou (Crabbem), který zoufale touží být Někým.

Krásně humorný a sladký slashový příběh o vánočním plesu, kde stejný děj sledujeme střídavě z pohledu všech Pobertů.

Dokonalá povídka plná sexu, drog, tajemství, intrik, zvrácených tužeb, sázek, alkoholu a dokonale propletených vztahů, kde stojí láska až někde úplně vzadu. V hlavní roli Pobertové, Blackové, Evansová, Snape, Malfoy a další. Připravte se, že tenhle příběh vám zničí všechny iluze, které jste o své oblíbené postavě měli.

Výchova dívek v Bradavicích od Grimmyho
Tak tahle povída se nepodobá absolutně ničemu, co jsem kdy přečetla. Ani nevím, co k ní říct, snad jen, že je plná nádherně přirozeného a dobrovolného BDSM, D/S, femslashe i het, krásně popisného sexu okořeněného špetkou poezie a psychologicky propracovanými postavami. Balzám pro každou trošku zvrácenou dušičku... Ten kluk je génius.

Nevím, co k tomu říct, je to nádherné.

Pokud sem zavítal někdo, na jehož dílko je tady odkaz (nedělám si iluze, že by někdo z těchto velikánů sešel mezi chudý lid, ale naděje umírá poslední), prosím, zanechte mi komentář. Udělali byste mi obrovskou radost. A jestli nechcete, abych tu odkaz na vaše dílko měla, napište mi a já ho smažu.

Tímto článkem si nenárokuju absolutně žádné právo na obsah odkazů, nicky autorů nebo cokoli dalšího...
 


Komentáře

1 wolyt | 8. března 2009 v 15:27 | Reagovat

Tedy, je pro mě obrovskou ctí být zařazena do jednoho seznamu s lidmi jako je Estriel, grimmy a ostatní zde zmiňovaní:).  Moc mě potěšilo, že se ti líbí moje povídky, a samozřejmě si všímám, že pravidelně komentuješ. Hodně si toho cením, jako autorka sama dobře víš, jak moc člověka povzbudí a zahřeje, když někdo ocení jeho práci:)

Z ostatních tebou doporučovaných povídek jsem četla Malfoyesque od víly Estriel - doporučila mi ho kamarádka zběhlá ve světě slashe, když jsem s ním začínala, a byla to jedna z povídek, která mě zasáhla snad nejvíc ze všech. Díky tomuhle dílu jsem se začala o slash zajímat intenzivněji, přesto můj pocit z Malfoyesque nejspíš nic jen tak nepřekoná:).

Samozřejmě jsem bez dechu přečetla grimmyho velkolepé dílo Lilie a Bílá růže - neuvěřitelně elektrizující příběh:) Způsob, jakým tenhle člověk dokáže popsat bolest mě zasáhl tak hluboko, jak jsem si ani nemyslela, že to slova dokážou. Výchovu dívek v Bradavicích čtu samozřejmě taky:).

A Rinoa a její netradiční vykreslení světa Pobertů? Skvělé svěží dílo, které opravdu pobaví:). PO dlouhé době konečně povídka, která neukazuje dobráka Remuse, stydlivou perfektní Lily nebo správňáka Jamese - tleskám:).

Ráda si přečtu i další povídky, které doporučuješ a samozřejmě si moc ráda přečtu i nějaká tvá díla:)

2 Narcisa | 8. března 2009 v 19:16 | Reagovat

Wolyt, ani nevíš, jak obrovskou radost jsi mi udělala, že jsi zavítala na mou stránku. Já se teď úplně třesu :-) Překvapuje mě, že si všímáš, že pravidelně komentuju, protože právě tvoje povídky jsou jedny z těch, u kterých mi dochází slova a nejsem ze sebe schopna komentář vyplodit. A když už, tak je úplně o ničem ;-)

Od Estriel jsem přečetla skoro všechno, ale Malfoyesque mi z její tvorby připadá nejlepší a nepřekonatelný. Pokud jde o Lilii a Bílou růži, tak na tu se teprve chystám, protože jsem na Grimmyho narazila teprve nedávno. Rinoa a její pohled na Poberty je tak jiný, že všechna slova chvály jsou zbytečná :-))) Oh, ode mě, prosím, nic nečti nebo se propadnu hanbou...

3 wolyt | 8. března 2009 v 20:04 | Reagovat

Prosím tě, uvedla jsi mě do rozpaků:-D Ve světě ff jsem teprve dost krátce a svoje povídky rozhodně nepovažuji za hodné stát po boku těchto perel, červenám se:-D

Jistě, že si všímám, že komentuješ, a moc mi to pomáhá:). Jsem vděčná za každý komentář, a za ty, které obsahují víc než "supeeeer, pokráčko prosím!!" jsem vděčná dvojnásob - jako každý autor:). Děkuji ti, že čteš a podporuješ mě:).

Estriel je dle mého názoru nepřekonatelný vrchol české slashové tvorby. Křehké kouzlo jejích povídek pro mě bude vždycky srdcová záležitost:). Úplně první věc, kterou jsem od ní četla, byl Harlekýn, a byla to nejspíš i má první slash povídka. Naprosto mě uchvátila:). Pak jsem přišla i na Porcelain a Malfoyesque a ostatní její povídky...vzalo mi to dech i slova, jen jsem seděla a tupě zírala:).

Díky tomu jsem objevila Harry/Draco slash, a ten mě dostal:). Hlavně postava Draca, samozřejmě:-D Jenže jakmile jsem objevila Severuse ve spojení s Luciusem, byla jsem naprosto ztracena:-D. Temnou stranu Severuse má skvěle zmáknutou Lilithka. Mám ráda i dobrý Severus/Draco slash. V tomhle je skvělá Memorin:). Nevadí mi ani hezky napsaný Sirius/Remus nebo Sirius/Severus:). Nikdy jsem si ale nedokázala oblíbit Severus/Harry, nevím proč. Snad že je to přílš nerealistické. Jediná věc, která mě doopravdy uchvátila, byl Kámen Manželství od skvělé Josephine Darcy. Překladatelky odvedly skvělou práci a lady Josephine překonala všechny hranice fanfiction. Celá povídka je tak propracovaná, jako by ji napsala samotná JKR. Škoda, že se odmlčela...

Hodně zvláštní osobní kapitolou je pro mě Lucius a Draco, jejich vzájemný vztah. Nemyslím sexualitu mezi nimi, ale...všeobecně vztah otce a syna, všechno to očekávání spojené se jménem Malfoy. Nedokážu to ani správně popsat:).

Samozřejmě mám ráda i het, tedy kromě těch hodně ujetých kombinací typu Severus/Ginny a podobně:-D Měla jsem dost ráda Severus/Hermiona, jenže po nějaké době už toho začalo být všude MOC:). Poslední vážně pěkná povídka s tímhle párem, kterou jsem četla nedávno, byl Oheň a Růže od Abby a Dominy v překladu Lucys a Rozárky.

Jinak jsem si hodně oblíbila povídky o sestrách Blackových, z doby, kdy s nimi ještě byla Andromeda. Bohužel je jich poskrovnu. Zamilovala jsem si i psychologické povídky o Malfoyových, s Narcissou jsem vždycky soucítila:). A Bella mě něčím neuvěřitelně přitahuje, je v ní něco hrozivě nespoutaného:-D No ale - to ti asi nemusím vyprávět, vzhledem k tvému nicku:-D

A napadá mě ještě jedna povídka, kterou musím zmínit - neuvěřitelné rozsáhlé dílo od Witch. Trilogie Harry Potter a Poslední z rodu, HP a Soumrak lásky a Ztracené duše, to je jeden z nejlepších propracovaných příběhů v HP fandomu. Jeden z mála, který se opravdu blíží kvalitou k originálu. Psychologicky propracované postavy, skvěle zvládnuté akční scény, popisná místa neztrácí náboj. Dialogy nejsou rozvleklé a přitom je řečeno vše. Můj velký epický vzor:-D

Och, SAKRA:-D

Omlouvám se, trochu jsem se rozepsala:-D Jaké páry máš ráda ty?:)

Tvoje povídky si samozřejmě přečtu moc ráda, jsem si jistá, že se stydět nemusíš:). Už způsob, jakým se vyjadřuješ v komentářích naznačuje, že kvalita tvého psaní je vysoká;).

4 Narcisa | 8. března 2009 v 21:30 | Reagovat

Promiň, nechtěla jsem tě uvádět do rozpaků. Jsi ale jedna z autorek, jejíž tvorbu hrozně obdivuju a to, že jsem uviděla, že jsi mi věnovala komentář mě prostě vzalo :-) Kdo nečetl Estriel, jakoby nebyl. Její křehké povídky jsou nepřekonatelné. Povídky a autory, které jsi zmiňovala samozřejmě znám. Pokud jde o páry či postavy, které mám ráda, tak jednoznačně musím zmínit Reguluse, Siriuse, Narcisu, Bellatrix a Oriona Blackovy. Tahle pětice mě naprosto fascinuje. Líbí se mi povídky ať slashové, femslashové, heterosexuální nebo prostě jen popisující jejich rodinné vztahy, osudové chyby a životy. Kdybych měla vyjmenovat všechno, co se mi na nich líbí, asi bych tenhle kometář psala do rána. Zmiňovala jsi, že máš ráda povídky o sestrách Blackových z doby, kdy k nim ještě patřila Andromeda. Teď se usmívám, protože takové povídky přímo zbožňuju. V české fanfiction je jich sice jako šafránu, ale já hodně čtu i zahraniční tvorbu, kde je těch povídek mnohem víc. Já mám třeba teď rozepsanou povídku Příběh plný křiku o sestrách Blackových a Siriusovi a Regulusovi, kde jsou ještě děti. Nevím, jestli jsi to četla, ale povídky tohoto rázu jsem vždycky chtěla psát a jako čtenář je mám i nejraději. Jinak z pairingů nemůžu jednoznačně říct, kdo se mi líbí, protože to hodně záleží na povídce a na autorovi. Jsem ale schopna přečíst všechno. Jediné, koho nemusím jsou pairingy tvořené z dětí kolem Harryho (jediného Draca jsem schopna snést, ale jen v páru s Luciusem nebo Severusem). Nelíbí se mi ani pairing dětí kolem Harryho s někým z dospělých. Záleží ale na autorovi. Pokud to napíše někdo, jehož tvorbu obdivuji, ráda si to přečtu. Jako čtenář jsem s fan fiction už neuvěřitelnou řádku let. Jako autor jsem psala kdysi dávno, ale pak jsem toho z nedostatku času nechala a začala jsem psát až v září 2008, takže jsem v podstatě jako autorka nováčkem :-)

5 wolyt | 8. března 2009 v 22:15 | Reagovat

Orion? Hm, nikdy mě nenapadlo přemýšlet o něm nějak výrazně víc než jako o "Siriusově nenáviděném otci, který brzy zmizí ze scény"...přivedlas mě na zajímavou myšlenku:). O Reguluse jsem se začala víc zajímat teprve po HP7, a překvapilo mě, že povídek o něm není zas tak málo. Autorky ho velice rády dávají do páru se Severusem, jak jsem si všimla:-D.

Očividně máme společnou "slabost pro záporáky", zejména ty "Toujours Pur":). Prostě mají větší kouzlo:). (ok, Sirius není úplný záporák...ale nemá k tomu daleko:-D) Určitě se podívám na tvou povídku, kterou zmiňuješ:). Kdysi jsem se pokusila napsat něco o sestrách Blackových, ale dopadlo to poněkud nevalně:-D Tak to radši přenechávám povolanějším:).

Souhlasím, že generace Pobertů, Snapea, Luciuse a sester Blackových je rozhodně atraktivnější než období kolem toho nechutně kladného obrýleného skrčka:-D Totálně se mi znechutil pár Ron/Hermiona, vlastně Ron všeobecně. Vadí mi, když dávají dohromady Harryho a Remuse nebo Siriuse. Dostala jsem se i k obludnosti typu Severus/Neville(!):-D To bylo ošklivé.:-D

Draco je můj miláček, co se téle generace týče:). Ve ff se ještě nepohybuji moc dlouho, začínala jsem na Blanch a zmiňované Estriel, může to být tak...dva roky? Sama píšu ještě o něco kratší dobu. Jsem taky docela začátečník:).

6 Narcisa | 8. března 2009 v 22:45 | Reagovat

Mám Oriona ráda hlavně v rolích dominantního, arogantního a aristokratického otce, který svým synům nic nedá zadarmo. Miluju jeho tvrdou výchovu a jeho snahu vytvořit si syny k obrazu svému. Líbí se mi v páru především s Regulusem. Sama o něm moc ráda píšu a mám o něm rozepsaných pár věcí, ale nemám na psaní moc čas, takže už mi to pár týdnů leží napůl rozepsané v počítači... No, ono je trochu diskutabilní, jestli jsou Blackovi takoví ti nefalšovaní záporáci. Většina z nich je totiž někde mezi např. Narcisa, Regulus, Sirius,... Jakoby snad měli svůj vlastní svět, vlastní pravidla, vlastní cíle, sny... Očividně máme stejnou averzi vůči tomu usmrkanému fakanovi Potterovi :-) Já jsem s fan fiction opravdu hrozně dlouho. Začínala jsem s takovými osobnostmi jako je Estriel, Dangerous, dvojka Vrakobor, Julie,... Vzpomínám si začátky slashe u nás, na první fan a taky legendární Dum spiro spero, Esprite, HP a Stíny minulosti a mnohá další veledíla. Oh, to už je tak strašně dávno... Teď na mě dýchla nostalgie :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.