Žánry a kategorie ve ff

23. prosince 2008 v 13:13 | Narcisa |  O fan fiction
Asi žánry a kategorie nejsou ta správně volená slova. Spíš jde o nějaké speciální prvky ve fan fiction, ale to už je jedno, nechci tady slovíčkařit. Tento přehled, prosím, berte s určitou rezervou. Význam jednotlivých pojmů se totiž může na jednotlivých webech do určité míry lišit.


Angst
Povídka o psychickém utrpení hlavního hrdiny, který prožívá deprese, strach, tíseň či obavy.

AU - alternative universe
Regulérní kategorie ff, kde autor úmyslně změní základní fakta z canonu. Např. nezletilí kouzelníci se umí přemisťovat nebo Bradavice jako sídlo Pána zla. Často jsou tyto základní informace autorem změněny neúmyslně nebo z nedbalosti. V těchto případech se už ale jedná o chyby.

Badfic
Povídka, kterou autor úmyslně napsal špatně a jejímž hlavním účelem je pobavit čtenáře.

BDSM - bondage-dominance-sado-masochism
Příběhy, ve kterých se vyskytují sexuální praktiky, v nichž dominuje ponižování či fyzická bolest.

Crossdressing
Povídky, kde se hlavní hrdina převléká za osobu opačného pohlaví.

Crossover
Povídka, ve které dochází ke spojení prvků ze dvou či více fandomů. Např. se setkají postavy z Hvězdných válek a Harryho Pottera nebo Pán zla v Pánovi Prstenů je Vy-víte-kdo.

Darkfic
Temné a smutné povídky, které často končí smrtí některých postav a happyendu se v nich většinou nedočkáte.

Drabble
Příběh v rozsahu 100 slov. Drabble by mělo mít nějakou pointu či něco čtenáři předat. Vyskytuje se na dvou dalších úrovních: Doubledrabble (200 slov) a Halfdrabble (50 slov). Většinou se tolerují +/- 3 slova. Často je však za drabble považován i jakýkoli krátký příběh.

D/S - D-S - dominance-submission
Povídky, kde v sexuálních scénách hraje základní roli mocenská nerovnováha mezi hlavními postavami. Např. Lucius Malfoy a Dobby.

Ficlet
Povídka o 999 slovech. Tolerance slov se stejně jako u Drabble odvíjí od jednotlivých webů, ale většinou jde o +/- 3 slova.

First time
Označení povídky, kde dochází k prvnímu sexuálnímu zážitku postavy.

Fluff
Sladká, romantická, roztomilá či jiným způsobem rozkošná povídka. Pokud jde o slashový příběh, užívá se pojmu Schmoop.

Het
Zkratka vychází ze slova heterosexual. Jde o povídku, ve které dochází k romantickým či sexuálním scénám mezi mužem a ženou. Zkratka se užívá především na slashových webech.

Hurt/Comfort
Příběh, ve kterém je nějaká postava buď fyzicky nebo psychicky zraněna a někdo ji utěšuje, uklidňuje a pečuje o ni. Může jít i o postavu, která jí sama ublížila.

Chanslash
Povídka, kde se nezletilá osoba ocitá v sexuální situaci s osobou stejného pohlaví. Někdy jde o označení sexuálního vztahu mezi dospělým a dítětem.

IC - in character
Příběh, ve kterém hlavní postava jedná přesně podle literární předlohy. Jde o opak OOC.

Mary Sue
Postava ženského pohlaví, která je neodolatelně krásná, inteligentní, s výjimečnými schopnostmi, prožila tragické dětství, ví vždy něco navíc, hraje klíčovou roli pro vyřešení zápletky, je zkrátka dokonalá a naprosto nepochopitelným způsobem se kolem ní začne točit celý kouzelnický svět. Tady si můžete udělat test, jestli je vaše postava Mary Sue (je to v angličtině). Pokud se chcete dozvědět více o projektu Mary Sue klikněte zde (autor Neviathiel). Pokud je Mary Sue muž, nejčastěji se pro něj užívá pojmenování Gary Stu.

NC - Non-con - Non consensual
Povídky, ve kterých se objevuje znásilnění.

OC - original character
Postava vytvořená autorem, která se v canonu se vůbec nevyskytuje, a je zasazená do ff. Postava mužského pohlaví se označuje zkratkou OMC (original male character), žena OFC (original female character). Na některých webech se užívá i zkratka AUTP (author's person), ale nevím, jak se v tomto případě rozlišuje pohlaví postav.

OOC - out of character
Postava, která v povídce jedná naprosto v rozporu s originálem. Jde o opak IC.

PPMW
Povídka z doby, kdy v Bradavicích studovali Pobertové. Zkratka je odvozena z prvních písmen jejich přezdívek v originálním znění - Prongs, Padfoot, Moony, Wormtail. Jejich pořadí se na různých webech může zaměňovat.

Prequel
Příběh, který časově a dějově předchází jiné povídce, ale je napsán až po jejím zveřejnění.

PWP - Plot, what plot?
Povídka, jejímž hlavním cílem je detailní popis sexuální scény bez jakékoli zápletky. Někdy se užívá i zkratka Smut.

Rape ficton
Nedobrovolný sex, ve kterém převládá fyzická bolest, brutalita, krutost.

RP - Real person
Osoba, která skutečně existuje a vystupuje ve fan fiction.

Semi non-con
Jde o povídku, kde je postava nucena k sexu, ale nakonec se nátlaku podvolí. Většinou se zde nevyskytují prvky fyzické ani psychické bolesti, ale postava prožívá příjemný a erotický zážitek.

Sequel
Příběh, který navazuje na jinou povídku.

SI - self insertion
Povídka, kde vystupuje sám autor jako jedna z klíčových postav.

Slash
Příběh, ve kterém osoby stejného pohlaví (zpravidla muži) prožívají romantický nebo erotický vztah. Femslash je označení pro ženský pár. Preslash značí povídku, kde se k vztahu pouze schyluje, ale končí před jeho naplněním. RPS (Real person slash) je příběh o vztahu reálných osob stejného pohlaví.

Songfic
Povídka napsaná na základě textu písně. Buď se příběh odvíjí přesně dle slok nebo může být písní jen silně inspirován.

Squickfic
Povídka, jejímž cílem je co nejvíce znechutit čtenáře. Nejčastěji je k tomuto účelu využíváno párování, které se čtenáři výrazně protiví, tzv. squick.

Twincestfic
Příběh o incestním vztahu mezi dvojčaty.

Uberfic
Dílo, kde jsou postavy z canonu umístěny do zcela nového prostředí.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.