Co je to fan fiction?

18. prosince 2008 v 22:32 | Narcisa |  O fan fiction
Fanfiction, fan fiction, fan-fiction, fic, fan fic nebo prostě jenom ff je místem neomezených literárních možností, kde se sny stávají skutečností.


Jde o literární dílo, které napsal fanoušek nějakého již existujícího díla. Tento fenomén se objevuje kolem knih, komixů, filmů či televizních seriálů. Vlastně je fan fictionu vystaveno všechno, kolem čeho se soustřeďují fanoušci, kteří o svém oblíbeném díle píší vlastní příběhy. Celosvětově nejrozšířenější je v současnosti fan fiction k sedmidílné sáze o Harrym Potterovi od J. K. Rowling.

Základem fan fiction je napsat příběh, ve kterém buď vystupují postavy vytvořené autorem původního díla či je nějakým jiným způsobem založeno na jeho námětech. Vznikají tak alternativní verze originálu, jeho odbočky, pokračování, rozpracování osudů vedlejších postav či jejich minulosti atd.

Cílem je vytvořit vlastní tvorbu, jejíž smysl ovšem není komerční propagace či dosažení nějakého zisku. Z těchto důvodů se fanouškovské povídky nepovažují za porušování autorských práv. Jde o jev, který je pokládán za naprosto přirozenou součást každého populárního díla. Přesto někteří autoři zaujímají k ff negativní postoj a snaží se fanouškům v psaní příběhů zabránit.

Nejužívanějším způsobem k šíření fan fiction je Internet, kde byly založeny webové archivy, jejichž prostřednictvím fanoušci svá díla publikují. Nejrozsáhlejším mezinárodním archivem je fanfiction.net. V českém prostředí je to fanfiction.potterharry.net nebo potterpovidky.cz. Existuje také nepřeberné množství archivů, které na svých stránkách soustřeďují povídky pouze určitého žánru nebo s určitými postavami.

Jednotlivé výtvory fanoušků se velmi různí a to jak v kvalitě tak v jejich míře vázanosti na původní sérii. Můžeme mezi nimi najít takové, které se striktně drží originálních dějových linií a zachovávají charakter postav, až po ty, které se na svět vytvořený původním autorem váží pouze velmi okrajově.

Dnes dosahuje fan fiction natolik komplexního charakteru, že se postupně začal členit do žánrů a vznikly i speciální pojmy a zkratky, užívané pouze v tomto fenoménu. Z komunity spisovatelů fan fiction se také vydělili autoři, kteří se snaží o jeho zkvalitnění. Poskytují ostatním nejen rady a tipy jak napsat dobrý příběh, ale nabízejí i služby beta readerů. Na svých stránkách většinou tyto skupiny buď přímo zveřejňují či pouze odkazují na díla již zkušených a kvalitních autorů.

Kde skončila JKR, tam začínáme my...

 


Komentáře

1 Styx | Web | 12. března 2009 v 11:09 | Reagovat

ff, naše láska a smysl života ;-)

2 Narcisa | 12. března 2009 v 12:15 | Reagovat

Styx: ff, jediný pevný bod v mém rozpadajícím se vesmíru.

3 Bella Snapeová | 12. dubna 2009 v 11:51 | Reagovat

ff, nádherný, nekonečný svět v našem srdci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.